شنبه 26 آبان ماه 1397
07:04 ق.ظ
 
معرفی سقز و جاذبه های آن
عنوان ماژول :معرفی سقز و جاذبه های آن

 

معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان سقز

شهرستان سقز بعنوان یکی از قدیمی ترین شهرها و پل ارتباطی میان شمال غرب با جنوب و جنوب غرب کشور در شمال غربي استان کردستان و در همسايگي استان آذربايجان غربي و مرز عراق است، مركز اين شهرستان در فاصلة 187 كيلومتري شهر سنندج قرار گرفته است وجه تسميه سقز ريشه در قدمت اين شهر دارد و آن زماني است كه قوم سكا در زمان اتحاد اقوام ماد اين شهر را به عنوان پايتخت خود به نام اسكيت يا ساكز انتخاب نمودند. نام امروزه سقز از نام قوم سكا، اسكيت و سكز به يادگار مانده است شهر سقز در سرزمين اقوام مانائي، مادي، بر سر راه كارواني همدان به آذربايجان و ديار بكر و موصل به زنجان و قزوين و ري قرار داشت و به دليل موقعيت چهار راهي از مراكز مواصلاتي دنياي قديم بود. اين شهرستان داراي آثار تاريخي با اهميتي مي‌باشد كه متأسفانه بيشتر آنها در طول زمان بر اثر بلاياي طبيعي و هجوم اقوام مجاور و ويران كردن آنها در زير خاك مدفون مانده است اما آثار تاريخي باارزش به جاي مانده مانند قلعه (كاخ دژ) باستاني زيويه و قلعه قپلانتو بر اعتبار و اهميت آثار تاريخي استان افزوده‌اند.

از لحاظ طبيعي شهرستان سقز داراي منابع آبي غني بوده و رودخانه‌هاي بسياري مانند زرينه‌رود ، سيمينه‌رود و رود خورخوره در حوضه اين شهرستان جاري بوده كه در نهايت به درياچه اروميه مي‌ريزند. بر روي رودخانه زرينه‌رود در مرز آذربايجان غربي سد شهيد كاظمي احداث شده كه درياچه پشت سد از جاذبه‌هاي گردشگري استان به شمار مي‌آيد همچنين از ارتفاعات مهم منطقه مي‌توان به كوه زيباي نه كه روز، وه نه وشه و ساير ارتفاعات مانند كوه جاقل، روش، دره‌نان اشاره نمود.

شهرستان سقز دومين شهر پرجمعيت استان بعد از سنندج است. مردم اين شهر بسيار فرهنگ‌دوست هستند و وجهه فرهنگی و تاریخی سقز، وجه تمایز آن در منطقه می باشد.

وجود علمای فاضل، دانشمند متدین و متعهد، نویسندگان و شعرای عارف و نامی، فرهنگیان و هنرمندانی خلاق و مبتكر و توانا در تمامی زمینه ها این شهرستان را از قدیم الایام به صورت یك كانون فرهنگی- علمی در آورده است و در یك جمله می توان گفت سقز در بین شهرهای كردنشین از این نظر بیشتر مورد توجه بوده است.

راه های سقز عبارتند از:

ـ سقز - سنندج به درازای 187كيلومتر

ـ سقز - مياندوآب به درازای91 كيلومتر

ـ سقز  بانه به درازای 65 كيلومتر

ـ سقز - تبريز از طريق مياندوآب به درازای 260 کيلومتر

ـ سقز به اروميه از طريق مهاباد به درازای 272 كيلومتر و از طريق بانه و سردشت به درازای 263 كيلومتر

ـ راه سقز به مرز ايران و عراق در مسيری مستقيم حدود65كيلومتر

جاذبه های گردشگری:

شهرستان سقز دارای جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی متنوع و همچنین بازار تجاری- تاریخی می باشد که پتانسیل عمده ای برای جذب توریست و تبدیل شدن آن به مرکز و قطب تجاری- توریستی، فعالیت های فرهنگی، برگزاری جشنواره های مختلف و.. محسوب می گردد، که در زیر به پاره ای آز آنها اشاره می گردد:

الف- آثار تاریخی

1- قلعه باستانی زیویه

این قلعه به فاصله 55 كیلومتری جنوب شرق سقز و در شمال روستایی موسوم به همین نام بر بالای تپه ای طبیعی كه قسمتی از راس آن سنگی است، قرار گرفته است. این تپه قریب 40 هكتار وسعت دارد و ارتفاع آن از سطح زمین های مجاور و از جهات مختلف بین 90 تا 110 متر می باشد. موقعیت خاص طبیعی تپه زیویه در یك چشم انداز علت اصلی و اساسی برای بنای چنین قلعه ای را مسجل و مستدل می سازد. قسمت شمالی تپه دارای شیب تندی است و قسمت جنوبی آن نیز در اغلب بخش ها صخره ای و به صورت صاف است؛ تنها جبهه های غربی و شرقی شیبی ملایم دارند. با حدود 21 تپه سنگی كه در طول كاوش های چند سال اخیر به دست آمده بنظر می رسد ورودی قلعه را در سمت شرق قرار داده اند. در دامنه جنوبی و در زیر صخره ها به ارتفاع 50 متری از زمین های اطراف غار نسبتا محدودی وجود دارد كه شاید در گذشته سازندگان و معماران قلعه توانسته باشند از درون تاسیات قلعه راهی به آن پیدا كرده اند .

در طی انجام حفاریهای هیت كاوش بخش اعظمی از بنای قلعه از زیر خاك آزاد شده و مشتمل بر پله های سنگی، حیاط هایی با كف سنگ فرش، اطاق های تو در تو، تالار ستوندار و قسمت های از حصار اصلی میباشد

بسیاری از محققان و باستان شناسان در مورد زیویه و آثار آن اظهار نظر نموده اند و بر اساس شواهد و مدارك بدست آمده قدمت این مكان را نیمه دوم قرن هفتم قبل از میلاد دانسته اند و در این كه این محل یك قلعه حكومتی بوده، شكی نیست اما نكات مهم و تاریك و مجهول در مورد این اثر عظیم هنوز بسیار است

 

 2- مسجد دومناره

این مسجد در بافت قدیمی سقز روبه روی پارک مولوی کرد واقع است. تاریخ دقیق ساخت مسجد مشخص نسیت، ولی از آنجا كه اهالی محل ساخت آن را به شیخ حسن مولان آباد نسبت می دهند،‌ احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته شده باشد .

مسجد دارای شبستانی با چهار ستون قطور چوبی به نشانه چهار خلیفه اهل سنت است. در ضلع جنوب غربی، ایوان ستوان دار (مصلای تابستانی) ساخته شده كه فرم مخصوص مساجد منطقه كردستان را تداعی میكند .

بالای مسجد دو مناره رفیع و بلند قرار دارد و به همین دلیل به مسجد دو مناره شهرت دارد. مصالح به كار رفته در بنای این مسجد شامل خشت و خام، ملات گل، سنگ های لاشه، چوب و ... است. در تزئینات مناره از كاشی ها و آجركاری های معقلی استفاده شده است .

احتمالا حوض خانه مسجد كه گنبدی بر فراز آن قرار دارد و محل وضوی نمازگزاران است. قدیمی تر از مسجد كنونی و متعلق به دوران صفویه است. در دیوارهای مسجد ازكاشی های صابونكی با طرح سرو (درخت زندگی) ، كار استاد علی اصفهانی برای تزئین استفاده شده است. به نظر می رسد كه این استاد اصفهانی چند سالی در سقز سكونت داشته است .

3- حمام حاج صالح

 

حمام حاج صالح از بناهای شاخص قدیمی در سقز و بنای آن مربوط به دوره صفویه می باشد و بخش هایی نیزدر دوره زندیه به آن افزوده شده است که مساحتی حدود 900 متر داشته و دارای پوشش سقف گنبدی می باشد. این بنا در بافت قدیمی سقز یعنی خیابان فخر رازی و راسته بازار تاریخی قرار گرفته است. این حمام به صورت کامل و دربر گیرنده کلیه عناصر معماری یک حمام عمومی ایرانی شامل فضای ورودی، بینه، میان در، گرمخانه، تون خزینه و خلوتی می باشد. حمام حاج صالح در سال 79 به شماره 2830 در فهرست آثار ملی كشور ثبت گردیده  و در همان سال توسط اداره كل میراث فرهنگی استان كردستان  تملك گردیده و چندین برنامه مرمتی و تبدیل آن به موزه انجام، كه آخرین آن مربوط به تابستان سال91 برای رفع رطوبت بنای مذكور بوده است.

4- بنای مسجد شیخ مظهر

بنای این مسجد مربوط به دوره قاجاریه می باشد و در تاریخ 11/5/84 به شماره 12672 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است و تاكنون چندین برنامه مرمتی در آن انجام شده است .

مسجد شیخ مظهر یکی از مساجد تاریخی شهرستان سقز و متعلق به دوره قاجاریه است.
این مسجد همانند مساجد دیگر کردستان دارای معماری بومی با شبستان چهار ستونی و ایوان جنوبی و حجره طلاب و وضوخانه در دو طبقه ساخته شده است.

از شاخصه های معماری این مسجد می توان به طراحی مسجد در شیب محوطه و احداث مغازه هایی در طبقه هم کف و شبستان و فضاهای اصلی در طبقه اول اشاره کرد.

این مسجد در خیابان جمهوری اسلامی واقع شده است.

5- مجموعه كاروانسرا و بازار قديمي سقز

سقز دارای یکی از بازارهای تاریخی و قدیمی در منطقه بوده و به گفته صاحبنظران، سقز در عصر صفوی مرکز تجاری و داد و ستد در منطقه شمال غرب کشور بوده است و ظرفیت های عظیم تجاری و فرهنگی برای تبدیل شدن به بازار اصلی و مرکز تجاری در شمال غرب کشور را داراست

اين مجموعه در مركز اصلي شهر شامل بقايايي از راسته‌هاي بازار قديمي سقز به جاي مانده است با توجه به احداث مراكز تجاري در مجاورت آن همچنان به عنواني يكي از مراكز تجاري اصلي شهر محسوب مي گردد.

 

 

 

ب- مراکز دیدنی و تفریحی:

1- مجموعه پارک های حاشیه چم سقز

مجموعه پارک های تفریحی- توریستی حاشیه رودخانه که ظرفیت گردشگری مناسب و قابل اتکایی برای شهروندان و مهمانان در این شهر بوجود آورده است، پارک های کوثر، 29 گولان، مولوی کرد، شهربازی پارک لاله و... از جمله این مراکز تفریحی هستند.

2- درياچه سد شهيد كاظمي (درياچه زرينه رود)

اين درياچه در شمال شهر سقز و بين شهرستان هاي سقز و بوكان قرار گرفته است و طول متوسط آن 6 كيلومتر است آب درياچه از رودهاي زرينه‌رود، خورخوره، سيمينه رود و چم سقز تأمين مي‌شود اين درياچه از جاذبه‌هاي طبيعي استان محسوب مي‌گردد. روستاهاي اطراف درياچه به ويژه روستاي قلندر از روستاهاي گردشگري محسوب مي‌شود، مسیرهای دسترسی به این دریاچه عبارتند از: جاده سقز- کلتپه و لگزی، جاده سقز- کانی نیاز و قلند، جاده بوکان- تکاب.

 3- مناطق دیدنی و بکر سرشیو سقز و جاده سقز- بانه

این منطقه دارای پوشش گیاهی بسیار متنوع و دارای جاذبه برای گردشگران و مهمانان می باشد.

 

 

4- روستاها

برخی روستاهای سقز دارای جاذبه های گردشگری، مذهبی و تفریحی هستند و در ایام سال پذیرای گردشگران می باشند، که می توان به روستاهای زیر اشاره نمود:

ترجان، مولان آباد، پارسانیان، کسنزان، روستاهای اطراف سد شهید کاظمی از جمله: قلندر و...

 

آدرس